0

Kolik Bebek Nedir?

Kolik bebeğe sahip olan anne ve babalar, çoğunlukla bebekleri yeni doğduğunda onun ne kadar uslu olduğunu ve kendilerinin ne kadar şanslı olduğunu düşünse de bu durum fazla uzun sürmez. Bebeklerin yaklaşık olarak %20’si, hiçbir sağlık problemi olmasa bile 2. ya da 3. haftanın içindeyken dinmek bilmeyen ağlama krizlerine girer. Aniden başlayan ağlama krizleri, sürekli ve yüksek seslidir. Bu nöbetler sırasında bebeğin yüzünde acı ya da sıkıntı ifadesi olabilir. Kolik bebekler çoğunlukla ağlama nöbetleri sırasında ayaklarını karnına doğru çeker ve yumruklarını sıkar. Uzun süreli ağlamaya bağlı olarak bebeğin cildi kızarır ve ağız çevresinde soluk bir görünüm oluşabilir. Bu durum ebeveynlerin paniklemesine yol açar. Ağlama nöbetleri, genellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde başlar ve ebeveynlerin hemen tüm sakinleştirme çabaları sonuçsuz kalır. Bebeğin, kolik olup olmadığını anlamak için nedensiz olarak gelişen ağlama nöbetlerinin, haftada en az 3 gün görülmesi ve bu günlerde toplam 3 saat boyunca durdurulamayan sıkıntı, sancılanma ve ağlama gibi belirtilerin görülmesi gerekir. Ağlama, ancak bebek gaz çıkarttıktan ya da kakasını yaptıktan sonra sona erer. Kısa bir sürenin ardından tekrar başlar. Kolik bebek olarak tanımlanan bu durum, çoğunlukla bebeğin 3. ayını doldurmasının ardından son bulur. Ancak bu süre boyunca aile, bebeğin sancısını dindirmek için pek çok yola başvurur.

Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin beslenme ve uyku düzenlerini etkileyen koliğin yaygın olarak görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kolik bebekler sıklıkla bacaklarını karınlarına doğru çeker ve gergin bir şekilde uzatır.
 • Ağlama krizleri sırasında zaman zaman sırtını yay gibi gerer.
 • Kolik bebekler ağlarken ellerini yumruk yapar, kol ve bacaklarını savurur.
 • Ağlarken, yüzü acı çekiyormuş gibi görünür ve kıpkırmızıdır.
 • Karnı şiştir ve ağlama çoğunlukla kaka yaptıktan ya da gaz çıkarttıktan sonra sona erer.
 • Meme arayan bebek, memeyi emerken birden bırakarak ağlar ve daha sonra tekrar meme arar.
 • Ağlama sesinin şiddeti normalde olduğundan daha fazladır.
 • Ağlama süresi günde 3 saatten fazladır.

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Gaz sancısı nedeniyle oluşan kolik bebek, bebeğin uzun süre boyunca ağlamasına yol açar. Bebeğin beslenme ve uyku düzeninin bozulmasına yol açan bu durumda bebeğin sakinleşmesini sağlayan bazı yöntemler bulunur. Ancak bu yöntemler bazı bebekleri sakinleştirirken bazılarının daha fazla ağlamasına da yol açabilir. Ayrıca kolik bebek sesi olarak da bilinen acı ağlama sesini dindirmek ve bebeği rahatlatmak için önerilen yöntemler art arda denenmemelidir. Farklı bir deyişle aynı ağlama nöbeti için bir yöntemden diğerine geçmek, bebek için uyarıcı etki göstererek ağlama şiddetinin artmasına neden olabilir. Kolik bebeklerin sakinleşmesini sağlayan yöntemlerin bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin yavaş ve ritmik bir şekilde kucakta, pusette ya da yatağında sallanması, bazı kolik bebeklerin sakinleşmesinde etkilidir.
 • Bebek, kucağa alındığında anne ya da babanın göğsüne yaslanması, bebeğin güven duymasını sağlar. Bebek, göğüse yaslı pozisyondayken çok hafif ve ritmik bir şekilde bebeğin sırtına ya da poposuna vurulabilir. Bu işlem bebeğin incinmesine yol açabileceğinden vurma eylemi, el hareketiyle değil hafif parmak hareketleriyle, dokunma şeklinde yapılmalıdır.
 • Dinmeyen ağlama krizine giren bebeklerin arabayla gezdirilmesi de etkili bir yöntemdir. Arabanın sallanma hareketlerinin yanı sıra sesinin de bebekler üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu düşünülür.
 • Bazı bebekler anne ya da babalarının sesiyle de sakinleşebilir. Bebeğe şarkı söylemek ya da onunla sakin bir ses tonuyla konuşmak, bebeğin rahatlamasında etkili olabilir.
 • Anne ya da babanın bebeği kucağına alıp sırtüstü yatırması ve bu sırada hafif bir şekilde sırtına vurması ya da sıvazlaması bebeğin rahatlamasını sağlayabilir.
 • Bebeğin ağlama nöbetleri sırasında emzirilmesi ya da emzik verilmesi, bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.
 • Ebeveynin sırtüstü yatar pozisyondayken bebeği yüzü koyun şekilde göğsüne yatırması bebeğin sakinleşmesini sağlayabilir. Bazı bebekler, ebeveynlerinin kalp atışlarını duyduğunda da sakinleşebilir.
 • Bazı kolik bebekler, ılık suyla yıkandıklarında aniden sakinleşebilir. Banyo sırasında bebeğin karnına ve sırtına su tutulması ve hafifçe masaj yapılması da etkili olabilir.
Lamos Health
LAMOS İLAÇ KOZMETİK İTHALAT İHRACAT SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. Güvenevler Mah. 1928 Sokak, Ekinci Global İş Merkezi Sit. No:5/25 Yenişehir / MERSİN
+90 324 6060773

Copyright© 2020 LamosHealth